Otsing sellest blogist

Tõlge

19.5.13

Teisipäev - 14.mai

Kell 8.30 hommikul saime taas Kehtna poe juures parklas kokku ja alustasime sõitmist Tallinna poole. Hagudis tegime esimese peatuse, et palava ilmaga janu kustutamiseks vett osta. Pood oli veel suletud, aga turvamees nägi meid ja helistas poemüüjale, kes siis eksta meie pärast 2 minutiga kohale tuli. Ostsime kõik 22 pudelit vett ära, mis müügil oli.

Meie päev algas ekskursiooniga Ülemistel AS Tallinna Vesi - firma, mis varustab Tallinna linna puhta joogiveega. Meie giid Ants tutvustas vee puhastamisprotsessi, näitas vanu veemõõdikuid, rääkis ajaloost, aga ka tänapäevasest viisist O3-ga vee puhastamisest. Meil oli hea meel, et meile näidati ruume, kuhu tavainimesi turvalisuse tõttu ei lubata.  
Järgmisena viis buss meid Balti jaama juurde, kus Eesti õpilased alustasid õp Meeli poolt ettevalmsitatud seiklusmängu läbiviimist. Kõik rühmad said vanalinnakaardid ning neil tuli üles leida 4-6 vaatamisväärsust ning teha üks ühone veega seotud foto. Üks ülesanne viis õpilased ka Oleviste kiriku otsa. Õpetajad samal ajal jalutasid Toompeal, külastasid Nevski katedraali, Pikka Hermanni, ning jalutasid mööda Kitsast Jalga tagasi Raekojaplatsile, loomulikult kohustuslike peatustega suveniiripoodides.Pärast pooleteisetunnist uitamist jõudsime kõik tagasi Raekojaplatsile ning rühmad kasutasid ülejäänud vaba aega lõunatamiseks ning poodlemiseks.

Pärastlõuna veetsime Lennusadama muuseumis. Esmalt tutvustas meile maja giid ning siis käisime omal käel allveelaeval Lembitu, Suurel Tõllul, tegime mereväevormides fotosid ning sõitsime koos kapten Volkonskiga 15 minutiga ümber maakera. 




 
Fotod Itaalia, Prantsuse ja Hispaania õpilaste kaameratest
Õhtusööki sõime Serbia grillirestoranis Admiral D-terminali kai ääres. Kenerid olid kehastunud madrusteks ning meile pakuti Baltuse  grillkala ning magustoitu. Õpetajatele sai üle antud Kadrioru pildiga kommikarp ning oligi aeg hakata meie projekti kohtumist kokku võtma ning hüvasti jätma. Hotell Susi fuajee oli juba hüvastijätu meeleolu täis, kallistati, anti põsemusisid ning poetati pisargi. Aga nagu ikka, tuletasime endale meelde, et iga lõpp on millegi uue algus ning tekkinud sõprust annab elu hoida järgmisteks ettevõtmisteks.

Fotojaht

Õpetaja Meeli varustas Eesti õpilasi vaatamisväärsuste lühikirjeldustega. Vanalinnakaardi abil tuli õpilastel koht üles leida ning üks veega seotud foto üheskoos teha. 

Viru  väravad asuvad linnamüüri idapoolses küljes ning püstitati 14. sajandil. Tänaseks säilinud Viru värava tornid on kunagise kaitseehitise kaks vaatetorni. Kahjuks ei ole terviklikult säilinud selle eesväravad, mis lammutati 1888. aastal seoses hobutrammitee rajamisega. Säilinud on vaid eesvärava nurkades paiknenud ümartornid ning bastioni osad, mis rekonstrueeriti mitmes osas: 1980. aasta Olümpiamängudeks ja 2003. aasta Vanalinna päevade ajaks.

Ülesanne: teha grupifoto "Veemolekul"


Oleviste Kirik mainiti esmakordselt 1267.aastal. Kirik sai nime Norra kuninga Olaf II Haraldssoni järgi. 19. sajandi lõpuni oli Oleviste kirik arvatavasti maailma kõige kõrgeim hoone. Täna on torni pikkuseks 124 meetrit ning see on üheks Tallinna sümboliks. Vaateplatformile ronimiseks tuleb astuda 232 astet.

Ülesanne: teha grupifoto "Udu"

Paks Margareeta   on endine suurtükitorn, mis majutab Eesti mereajaloomuuseumi. Neljale korrusele on välja pandud kõikvõimalikke teemakohaseid esemeid: vanaaegsed sukeldumis- ja kalapüügivarustus, erinevaid merepõhjast leitud esemeid, merekaarte jms. Külastajad saavad katuselt nautida vaateid vanalinnale ja merele.

Monument "Estonia" 
Parvlaev "Estonia" uppus Läänemerel 28. septembril 1994 oma teel Tallinnast Stockholmi, põhjustades 852 inimese huku. Laevahuku täpsed põhjused on ebaselged, kuid kindlasti oli väga tormine meri üheks teguriks. 
Ülesanne: teha foto "Lumememm" 

Vaateplatform
Ülesanne: teha foto " Veepiisad" 


Parlamendihoone, Nevski katedraal, Pikk Hermann

Kirik on pühendatud Novgorodi vürstile Aleksander Nevskile. See õigeusu kirik ehitati ajal, mil Eesti kuulus Vene tsaaririigi koosseisu. 1900. aastal valminud kuppelkiriku ehitamine Toompea lossi endise iluaia kohale tekitas üldsuse hulgas palju pahameelt. Kiriku tornides asub Tallinna võimsaim kirikukellade ansambel, mis koosneb 11-st kellast, suurim kaalub 15 tonni. Vaatamist väärib katedraali mosaiikide ja rohkete ikoonidega kaunistatud interjöör. Aleksander Nevski katedraali kasutab Moskva patriarhaad.

Eesti  riigikogus on 101 istekohta. Vasakus linnuse osas on Pikk Hermann, mis ehitati ajal, mil Toompeal asus keskaegne ordulinnus. 48-meetrise Pika Hermanni tornis lehvib sinimustvalge lipp, iseseisva Eesti riigi sümbol.

Ülesanne: teha foto "Jääpurikad" 






Vabaduseväljakul asub Vabadussõja võidusammas. 2009. aastal avatud mäletusmärk Eesti Vabadussõjale on austus ja tunnustus kõigile neile, kes on pidanud võitlust Eesti vabaduse ja iseseisvuse nimel. Sammas on 32,5 meetri kõrgune ja koosneb 143 klaasblokist.
Ülesanne: teha foto "Lumehelves" 


Esmaspäev - 13.mai

Kehtna Vallavalitsuse aseesimees Tõnis Blank esines tervituskõnega. Oma kõnes tuletas ta meelde, et vesi on tõepoolest kõige alus ning eluks vajalik.

Rapla maavalitsuse keskkonnaspetsialist rääkis Eesti veekogudest ning nende kaitsest.

Edasi jätkasime juba koolide ettekannetega.

Itaalia kool tutvustas veesõnastikku ja Quizlet.com õpikeskkonna võimalusi.



Prantsusmaa kool näitas meile ühistööna sündinud veeringlusest pajatavat multifilmi ning intervjuusid.

Türgi kool tegi ettekande projektiaastast üldiselt ning tuletas meelde tehtud tegevused.

Hispaanlased tegid kokkuvõtte veeküsitlusest ning plakati valmimisest.

Vahepeal maitsesime õp Edda ja õpilaste poolt valmistatud suupisteid ning magustoiduks oli meil projekti logoga vahukoore-kohupiimatort.




Pärast konverentsi suundusid õpetajad Varjula külalistemajja õhtusöögile ning õpilased Kehtna Noortekeskusesse. Kui õpetajad kella 10 ajal õhtul neid vaatama läksid, oli tore näha, et  seal veedeti lõbusalt aega. Osa õpilasi mängis lauatennist, lauahokit või WII-d, osa lobises, ülejäänud tantsisid. Kodudesse jõuti alles kella 23.00 paiku.


Fotod Prantsuse, Hispaania ja Itaalia õpilastelt

18.5.13

Esmaspäev - 13. mai: Tervituskontsert

Õpilased kogunesid 8-ks kooli ja olenevalt tunniplaanile osalesid 1. ja 2. tunnis. Kell 10.00 tutvustasid Hans-Martty ja Gladis õpilastele koolimaja, õp Evelyn tegi ringkäigu koos õpilastega.



Kell 11.40 kogunes terve kool saali ja toimus tervituskontsert.


Meie tervituskontserti juhatasid 8. klassi õpilane Egert ja 6. klassi õpilane Diana.



Diana: "Head Kehtna Põhikooli õpilased, õpetajad, austatud väliskülalised. Rohkem kui 2 aastat tagasi käivitus  Comeniuse projekt „Vesi kui eluallikas”. Kahe aasta jooksul on toimunud palju erinevaid ettevõtmisi, oleme headeks tuttavateks saanud 4 kooliga.
Täna on nad meid külas. Tervitagem neid üheskoos. Tere tulemast Hispaania!
Tere tulemast Prantsusmaa!
Tere tulemas Türgi!
Tere tulemast Itaalia!
Meie tervituskontserti alustab Liisbet Karjane Yiruma klaveripalaga „River in you”"





Egert: "Järgnevalt on sõna meie kooli direktoril"

 
Egert: "Meie kontsert jätkub laulukoori etteastega. Jaan Tätte „Ojalaul”. 
















Egert: 
"As the river flows
the sea sometimes glows
By the ocean
the secret potion
creates the waves
which swim into caves
As I sit by the stream,
where I always go to dream
I realize who really cares
about the ocean's tears."



Diana: "Egerti loetud luuletuse kirjutas Katarin Leppik. Kertu esitatav pala räägib samuti veest. Üsna tormisest"
 
Egert:Andres esitab trompetul loo "Somewhere Over the Rainbow"




Diana: "Loodus on avastamistväärt. Iga veevirvendus, jälg liival  või haneparv taevas räägib oma lugu. Nii räägib oma lugu ka iga jõgi, järv või meri. Minu käes on raamat, kuhu 5 projektis osalenud kooli koondasid oma õpilaste poolt kirjutatud veega seotud legendid"

Eesti legend:


Italy's legend:















French legend: 




Partnerkoolidest

EESTI: Kehtna Põhikool asub 1200 elanikuga keskuses. Meie lähedal pole suuri linnu, kuigi pealinn Tallinn on vaid 60 kilomeetri kaugusel põhjas. Meid ümbritsevad metsad, rabad, põllumaa ja seetõttu tähelepanu pööramine loodusõppele ja keskkonnale on meie jaoks oluline. Meie koolile on omistatud Roheline lipp ja tervistedendava kooli tiitel. Sel õppeaastal õpib 155 õpilast ja töötab 20 õpetajat. Õpilased on vanuses 7-17.

ITAALIA: Liceo Classico "Megara" con sezione scientifica annessa on keskkool 14-19-aastasele. Peamiselt pakutakse kolme erinevat suunda: klassikaline, loodusainete ja sotsiaalainete suund. Koolis õpivad peamiselt Augusta linna õpilased. Augusta on äärelinnaks lähedal asuvale Siracusale - üks vanimatest ja olulisematest Kreeka kolooniatest Sitsiilia saarel. Õpilased kuuluvad "Legambiente" programmi, mis on riiklik juhtiv keskonnaalane koolidele hariduslikke programme pakkuv organisatsioon. Augusta asub mere ääres, seal on palju veeteid, jõgesid ja tiike.

PRANTSUSMAA: College Claude Bernard asub Grand-Quevillys - 30 ooo elanikuga äärelinn. Lähedal asub 400 000 elanikuga Rouen. Piirkonnas on tänasel päeval vähe tööstust kuna suur keemiatehas ja Renault autodetehas on sealse tegevuse lõpetanud.

TÜRGI: Tepeköy Ilkögretim Okulu on riiklik kool, kus õpivad 7-15-aastased, alustades eelkoolist ja lõpetades 8.klassiga. Tegemist on maakooliga 226 õpilase ja 18 õpetajaga. Kool asub Nevsehiris (Cappadocia piirkond). Oluliseks majandusharuks on põllumajandus. Piirkonnas napib vett ja nad soovivad suurendada oma keskkonnasõbralikku suhtumist oma loodusvaradesse.

HISPAANIA: IES Concepcion Arenal on 70 000 elanikuga Ferroli linnas asuv kesk- ja ametikool. Ferrol paikneb Atlandi ookeani ääres maakonnas nimega Galicia, Loode-Hispaanias. Koolis on 85 õpetajat ja 700 õpilast põhihariduse osas (12-16-aastased), keskhariduse osas õpivad 16-18-aastased, lisaks veel ametit õppivad noored ja täiendkoolituses osalejad.